Otwarcie poszczególnych linii kolejowych na terenie dzisiejszego Zakładu Napraw Taboru w Ostrowie Wielkopolskim.
Utworzenie przedsiębiorstwa
Polskie Koleje Państwowe – PKP.
Przejęcie węzła kolejowego w Ostrowie przez Polaków po II wojnie światowej, początek odbudowy i organizowania pracy kolei.
Przekształcenie Głównych Warsztatów Mechanicznych PKP w Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) wraz z powołaniem Centralnego Zarządu Zakładów Produkcyjnych.
Włączenie NZTK do struktur PKP.
Wydzielenie z PKP zakładów naprawczych.
Powołanie Dyrekcji Kolejowych Przewozów Towarowych „Cargo” w Katowicach i podporządkowanie jej zakładów przewozów towarowych i zakładów napraw taboru.
Powstanie PKP CARGO S.A. operatora kolejowych przewozów towarowych.
- połączenie ośmiu spółek dedykowanych do napraw okresowych i bieżącego utrzymania wagonów w jeden podmiot: „PKP CARGOWAG Sp. z o.o.”
- połączenie dwóch spółek dedykowanych do napraw okresowych i bieżącego utrzymania lokomotyw elektrycznych i spalinowych w jeden podmiot: „PKP CARGOLOK Sp. z o.o.”
- pozostawienie bez zmian spółki dedykowanej głównie do napraw maszyn elektrycznych i zestawów kołowych: „PKP CARGO TABOR – KARSZNICE Sp. z o.o.”
- połączone zostały dwie spółki, tj. „PKP CARGOWAG Sp. z o.o.”, jako spółki przejmującej oraz „PKP CARGO TABOR-KARSZNICE Sp. z o.o.”, jako spółki przejmowanej (połączenie przez przejęcie);
- zmiana nazwy spółki z: „PKP CARGOWAG Sp. z o.o.” na: „PKP CARGOTABOR Sp. z o.o.;
- zbycie przedsiębiorstwa „PKP CARGOLOK Sp. z o.o.” na rzecz „PKP CARGOTABOR Sp. z o.o.”